• Email askdergastro@gmail.com
 • Telefon 0 (545) 3751366
antakya sürkü ( antakya çökeleği , coğrafi işaretli bir üründür

antakya sürkü ( antakya çökeleği , coğrafi işaretli bir üründür


ANTAKYA SÜRKÜ (ANTAKYA ÇÖKELEĞİ)

Coğrafi İşaret: Antakya Sürkü (Antakya Çökeleği)

Tescil No: 330

Coğrafi İşaretin Türü: Mahreç İşareti

Kullanım Biçimi: "Antakya Sürkü veya Antakya Çökeleği” ibareli logo, üretici adı (ünvanı), adresi, kendi logosu, ürün tanım numarası (barkod) ve TÜRKPATENT tarafından belirlenen coğrafi işaret amblemi ürün üzerinde bulunmalıdır.

Ürünün Tanımı ve Ayırt Edici Özellikleri: 

Antakya Sürkü (çökeleği); asitliği ilerlemiş inek sütünün veya yayık altı ayranının kaynatılması ile elde edilen çökeleğe başta yörede "zahter" olarak bilinen ve dağlardan toplanan yabani kekik ile birlikte tuz, biber salçası ye isteğe bağlı olarak değişik baharatların (kırmızı acı biber, nane, kimyon, kişniş., mahlep, yenibahar, zencefil, küçük Hindistan cevizi, karanfil, karabiber, tarçın, fesleğen, rezene, çörekotu) istenirse sarımsak ilave edilip yoğrulması ile üretilir. Ürüne elle şekil verildiğinden, armut büyüklüğünde konik bir yapısı bulunmaktadır ve her bir Antakya Sürk topağı 150-200 ağırlığında, 5-7 cm taban çapındadır. Arapça "çökelek" anlamına da gelen “sürk” taze olarak genellikle kahvaltıda tüketilir.

Ülkemizde çökelek (ekşitilmiş süttün veya ayranın ısıtılmasıyla elde edilen pıhtı) veya lor (peynir altı suyunun ısıtılması ile edilen pıhtı) kullanılarak üretilen bir dizi peynir bulunmaktadır. Bu tip peynirler bölgesel karakteristikler ve isimler içermektedirler. Antakya Sürkü, Türkiye'de üretilen diğer asit pıhtısı ve/veya otlu peynirlerden bileşim görünüm (şekil, renk), uçucu ve aromatik bileşenler ve duyusal özellikler (tat ve koku) ile ayırt edilebilmektedir.

Antakya Sürkü (çökeleğinin), işleme teknolojisinden dolayı yapısında hem kazein hem serum proteinlerini barındırır. Bileşiminde başta zahter olmak üzere yukarıdaki tanımda belirtildiği üzere bir dizi baharat ve otun yansıra tuz, salça ve isteğe bağlı olarak sarımsak içerir.

Sürk Peyniri Tarifi İçin Malzemeler

 

 • 500 gramçökelek

 • 1 yemek kaşığıbiber salçası

 • 1 dişsarımsak

 • 1 tatlı kaşığıkurutulmuş zahter

 • 1 çay kaşığıkişniş

 • 1 çay kaşığıkimyon

 • 1 çay kaşığıkarabiber

 • 1 çay kaşığıyenibahar

 • 1 çay kaşığıtuz

 • 2 yemek kaşığızeytinyağı

Sürk Peyniri Tarifinin Püf Noktası

Sürk Peyniri yapılır yapılmaz tüketilebileceği gibi, uygun şartlarda kurutulup, küflendirildikten sonra da kullanılabilir. Damak zevkinize göre içerisine 1 yemek kaşığı çörek otu da ilave edebilirsiniz.

Sürk Peyniri Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Derince bir kabın içerisine çökeleği alın, üstüne baharatları ilave edin, sarımsağı rendeleyin.

 2. Zeytinyağını da ilave ettikten sonra, güzelce yoğurun. Yumurta biçiminde şekil verin ve kağıt havlu serdiğiniz bir tepsiye dizin.

 3. Bir kaç saatte bir kağıt havluyu değiştirin, böylece daha kuru bir peynir elde edeceksiniz.

 4. Ufalayıp, üstüne zeytinyağı gezdirerek servis


Tarih: 2020-05-14 - Yazar: muhammed selvi

Bu web sitesi toplam 35559 kez ziyaret edildi...