• Email askdergastro@gmail.com
  • Telefon 0 (532) 6540988
Neden Başarılı Aşçılar, Kuaförler ve Modacılar Hep Erkek?

Neden Başarılı Aşçılar, Kuaförler ve Modacılar Hep Erkek?


Dünya savaşları sırasında üst sınıf ailelerin yanında çalışan kadın aşçılar görevlerini bırakmak zorunda kaldı. Savaş ortamı gibi zor şartlarda yemekleri yapanlar da çoğu zaman askerler, yani erkeklerdi.

 

Oysa kadınlar çağlardan beri evde yemek pişirir, bu onların tarihsel süreçteki "görevlerinden" biri.

Söz konusu profesyonel, saygın ve elbette para kazandıran bir meslek olunca erkeklerin bu menfaatlerden uzak durması düşünülemezdi. Neden aşçı erkeklerin genellikle evde yemek yapmadıklarını anlamak çok da zor değil.

 

Yemek, güzellik ve moda sektöründe biraz tanınır olduğunuzda kazanılan paraları bilmeyen yoktur.

Bu sektörler ciro bakımından pek çok insanın iştahını kabartır. Nasıl ki yeni bir iş kolu, yeni bir tatil beldesi popüler olduğunda tüm yatırımcılar oraya üşüşüyor; erkeklerin de bu mesleklere yönelmesi gayet profesyonel bir durum.

Güç nerede, erkekler orada. Peki kadınlar neden kendilerine ait olarak tanımlanan bu meslekleri onların elinden geri almadı?

Bunun için de yine biraz tarih bilmek şart. Milattan önceye gitmeye gerek de yok, kadınların sahneye çıkmaları yasak olduğu için tiyatro ve operalarda kadın kılığına girerek onların rolünü de icra eden erkekleri bilseniz yeter. Kadınlar Günü'nün ortaya çıkış hikayesini, kadınların iş dünyasında ve politikada ne kadar süredir var olduğunu öğrenince taşlar kolayca yerine oturuyor.

Yüzlerce, binlerce yıllık algıların birkaç yılda değişmesi mümkün değil.

Örneğin aşçılık konusunda günümüzde halen kadınların iyi bir iş bulma ihtimali daha düşük. Çünkü günümüzde profesyonel şeflik yemek yapma becerisinden ziyade liderlik, insan yönetimi ve strese dayanıklılık istiyor. Toplumda bu özellikler erkeğe atfedildiği için de kadınlar otomatik olarak eleniyor. Kadınların erkeklerden geç hazırlanması, makyaj yapıp tırnaklarını boyaması gibi yine kalıplaşmış hatta kemikleşmiş yargılar da iş bulmalarının önünde bir başka engel.

Ne yaşanıyor da evde mükemmel yemekler yapan dikiş diken, harika saç şekillendiren kadınlar sokakta bir anda "beceriksiz" oluveriyor?

Kadın aşçılara, pastacılara , kuaförlere, kuru temizlemecilere , terzilere farkında olarak veya olmayarak cinsiyetçi bir yaklaşımla beceriksiz damgasını yapıştırıyoruz. Oysa aynı kadınlar bu işleri "bedava" yaparken oldukça başarılı. Bu tamamen erkek egemen sistemin oluşturduğu bir algı. Elbette kadınlar arasında da tıpkı erkeklerde olduğu gibi işini çok iyi ve çok kötü yapanlar var; ancak genellemelerin tek sebebi cinsiyetçilik.

Kadınların genel olarak iş bulamamasına sebep olan diğer nedenler de geçerli tabii.

Kadınların hamile kalıyor olması, iş bulamamalarının en önemli sebeplerinden biri olarak öne çıkıyor. Bir erkeğin çıkıp da kadının iş hayatını engellemesi (çalışmasına engel olması, işten çıkarması vb) işverenlerin korkularından biri.

Binlerce yıldır devam eden düzenin bir anda, bir yüzyıl içinde değişmesini beklemek fazla hayalci bir yaklaşım.

Nasıl ki bir çocuğu 18 yaşına kadar evden çıkarmayıp, daha sonra yaşıtlarından geri kalmakla suçlamak çok adaletli değilse; eve hapsedilen kadının da bir anda düzeni değiştirmesini beklemek çok doğru değil. Ne erkekler binlerce yıldır sürdürdükleri düzenden ödün vermek istiyor, ne de kadınlar bu süreçte edindikleri karakterden kolay kolay vazgeçebiliyor. Bunun için biraz daha zaman ve çabaya ihtiyaç var.

Konuya geri dönecek olursak, günümüzde kadın işlerinin erkeklerin egemenliğinde olmasının tek sebebi dünyanın erkek egemenliğinde olması.

Nasıl ki siyasetçiler, CEO'lar, şirket yöneticileri çoğunlukla erkekse; aşçılar, terziler ve kuaförler de erkek. Aslında aralarında bir fark yok. İnsanların özellikle bu mesleklere odaklanma sebebi bu işlerin evlerde kadınlar tarafından "bedava" yapıldığında değersiz, erkekler tarafından profesyonel şekilde yapıldığında önemli kabul edilmesi.


Tarih: 2020-05-16 - Yazar: muhammed selvi

Bu web sitesi toplam 238 kez ziyaret edildi...